TCF Complete Schedule of Events

 

Monday, June 15

 

7:00-8:00                              Early Registration, Welcome Reception & Orientation                                 ACH

Tuesday, June 16

Sponsored by Windworks Studio, Haynes Flutes and Brannen Brothers Flutemakers

8:30-9:00am                         Registration                                                                                                                           Lobby

 

9:00-9:30                              Orientation (#2)                                                                                                                   ACH

 

9:30-12:15                            Masterclass with Alberto Almarza                                                                                   Kresge

Edna Jeon                              Dutilleux, Sonatine

Lucy Kim                                                Bach, Sonata in e minor

Alexandra McGuire             Faure, Fantasie

Karen Baumgartner             Ibert, Concert

BREAK

Alexander Day                      Poulenc, Sonata

Donna Kim                             Gaubert, Nocturne et Allegro Scherzando

Noelle Campen                     Dutilleux, Sonatine

 

10:45-12:15                         Participant Mini-Lessons with Soo-Kyung Park                                                              CFA 160

10:45     Thomas Tran

11:00     Nadya Stratton

11:15     Rebecca Porter

11:30     Benjamin Foster

11:45     Tatiana Brewer

12:00     Lynne Blankenship

 

12:15-1:30                            Campus Tour (practice rooms, class location, dining options)                                     Lobby

Visit the Exhibits

 

1:30-2:30                              Lecture: Becoming a Great Student.  Strategies for Effective Practicing ACH

Jeanne Baxtresser and Jim Walker

 

2:30-3:30                              Exhibitor Showcase                                                                                                             ACH

2:30        Brannen Brothers Flutes and Lafin Headjoints

2:45        Windworks Studio

3:00        Haynes Flutes

 

3:30-5:00                              Orchestral Excerpt and Mozart Masterclass with Jeanne Baxtresser                       ACH

Sami Eudy                              Voliere, Mendelssohn Scherzo, Leonore 3

Hyo Jin Park                          Mozart, Concerto in D Major, mvt 1

Leah Ross                              Aus Liebe, Leonore 3, Voliere

Min Jee Kim                          Daphnis, Leonore, Afternoon of a Faun

Rebecca Tutnick                   Daphnis, Hindemith, Mendelssohn Scherzo

 

3:50-5:00                              Participant Mini-Meetings with Jim Walker                                                                   CFA 102

3:50        Christopher Dranchek

4:00        Emily Burden

4:10        Federico Baez

4:20        Katie Rice

4:30        Brenna Price

4:40        Christina Wong

4:50        Jessica Wise

 

5:00-7:00                              Campus Tour (practice rooms, class locations, dining options)                                   Lobby

Visit the Exhibits

 

5:00-6:00                              Participant Mini-Meetings with Jeanne Baxtresser                                                      CFA 102

5:00        Rebekah Geiselman

5:10        Patrician McCormack

5:20        Katie Downs

5:30        Tatiana Brewer

5:40        Francisca Fernandez

5:50        Lynne Blankenship

 

7:00-8:00                              Masterclass with Alberto Almarza                                                                                   ACH

Sami Eudy              Prokofiev, Sonata

Megan Torti          Bach, Sonata in E Major

Caleb Mitchem     Sancan, Sonatine

 

Wednesday, June 17

 

Sponsored by Windworks Studio, Brannen Brothers Flutemakers, Burkart Flutes & Piccolos and Flute Specialists

 

8:30-9:00am                         Auditor Registration                                                                                                            Lobby

 

9:00-9:30                              Morning Warmup with Julie McGough                                                                           Kresge

 

9:30-12:15                            Masterclass with Jim Walker                                                                                             Kresge

Lucy Kim                                                Dutilleux, Sonatine

Alexandra Ong                     Poulenc Sonata, mvt 3

Hannah Hopkins                   Bach, Sonata in b minor, mvt 1

Min Jee Kim                          Telemann, Sonata in F

BREAK

Rachel Bauske                      Liebermann, Concerto

Yeama Ho                              Enesco, Cantabile et Presto

Alexandra McGuire             Bach, Sonata in e minor, mvt 1 and 2

 

9:30-12:15                            Participant Lessons with Alberto Almarza                                                                     CFA 160

9:30        Francisca Fernandez

9:45        Patricia McCormack

10:00     Xin Peng

10:15     Nadya Stratton

10:30     Christina Wong

10:45     Elisa Alfonso

11:00     Federico Baez

11:15     Rebecca Scimio

11:30     Patrick Watts

11:45     Emily Burden

12:00     Lynne Blankenship

 

10:30-12:00                         Participant Masterclass with Soo-Kyung Park                                                                CFA 157

Stephanie Dressler              Widor, Suite, mvt 1

Brenna Price                         Rubinstein, Sonata, mvt 2

Patricia Hider                        Bolling, Baroque and Blue, Part I

Hannah Lee                           Stamitz, Concerto in G

Anna Coe                               Karg-Elert, Chaconne

Carol Laurent-Jarzyna         Gluck, Minuet and Dance of the Blessed Spirits

 

12:15-1:30                            Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

1:30-2:30                              Lecture: Becoming a Valued Colleague in a Competitive World                               ACH

A Musician’s Challenge –       Being Good to Yourself!

Jeanne Baxtresser and Soo-Kyung Park

 

2:30-3:30                              Exhibitor Showcase                                                                                                             ACH

2:30        Flute Specialists

2:45        Burkart Flutes

3:00        Brannen Flutes

3:15        Windworks Studio

 

3:30-5:00                              Orchestral Excerpt and Mozart Masterclass with Jeanne Baxtresser                       ACH

Noelle Campen                     Hindemith, Mendelssohn Scherzo, Leonore 3

Alexander Day                      Mendelssohn Scherzo, Carmen, Brahms 4

Karen Baumgartner             Mozart, Concerto in D Major, mvt 1

Alla Sorokoletova                 Mozart, Concerto

 

3:50-5:00                              Participant Mini-Meetings with Jim Walker                                                                   CFA 102

3:50        Maddy Park

4:00        Benjamin Foster

4:10        Elisa Alfonso

4:20        Rachel Smith

4:30        Nadya Stratton

4:40        Rebecca Porter

4:50        Seung Jae Yoo

 

5:00                                        CLASS PHOTO                                                                                                                       Lobby

 

5:15-7:00                              Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

7:00-8:20                              Masterclass with Alberto Almarza                                                                                   ACH

Hannah Hopkins                   Burton Sonatina, mvt 1

Min Jee Kim                          Reinecke, Sonata “Undine”

Yeama Ho                              Enesco, Cantabile et Presto

Alexandra McGuire             Bach, Sonata in e minor, mvt 1 and 2

 

Thursday, June 18

 

Sponsored by Burkart Flutes & Piccolos, Altus Flutes and Nagahara Flutes

 

8:30-9:00am                         Auditor Registration                                                                                                            Lobby

 

9:00-9:30                              Morning Warmup with Soo-Kyung Park                                                                         Kresge

 

9:30-12:15                            Masterclass with Alberto Almarza                                                                                   Kresge

Rachel Bauske                      Bach, Sonata in e minor, mvt 1

Leah Ross                              Gieseking, Sonatine

Alla Sorokoletova                 Muczynski, Sonata

Mona Sangesland                 Martin, Ballade

BREAK

Alexandra Ong                     Taktakishvili, Sonata, mvt 2

Hyo Jin Park                          Ibert, Concerto, mvt 1

Rebecca Tutnick                   Burton, Sonatina, mvt 2 and 3

 

10:30-12:00                         Participant Masterclass with Soo-Kyung Park                                                                CFA 157

Xin Peng                                Prokofiev, Sonata

Patrick Watts                        Roussel, Joueurs de flute

Elisa Alfonso                          Rimsky-Korsakov, Flight of the Bumblebee

Federico Baez                       Nielsen, Concerto for flute, mvt 1

Rebecca Scimio                    Vaughn Williams, Suite de Ballet

Emily Burden                        Hue, Fantaisie

9:30-12:00                            Participant Mini Lessons with Stephen Schultz                                                             CFA 160

9:30        Katie Downs

9:45        Francisca Fernandez

10:00     Hannah Lee

10:15     Brenna Price

10:30     Thomas Tran

10:45     Patricia Hider

11:00     Carol Laurent-Jarzyna

11:15     Stephanie Dressler

11:30     Anna Coe

11:45     Seung Jae Yoo

 

12:15-1:30                            Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

1:30-2:30                              Lecture: 18th Century Music in the 21st Century                                                           ACH

Stephen Schultz

 

2:30-3:30                              Exhibitor Showcase                                                                                                             ACH

2:30        Altus Flutes

2:45        Nagahara Flutes

3:00        Burkart Flutes

 

3:30-5:00                              Orchestral Excerpt and Mozart Masterclass with Jeanne Baxtresser                       ACH

Alexandra McGuire             Brahms 4, Capriccio, Dvorak 8

Caleb Mitchem                     Mozart, Concerto in G Major, mvt 2

Donna Kim                             Mendelssohn Scherzo, Dvorak 8, Peter and the Wolf

Lucy Kim                                                Mozart, Concerto in G Major, mvt 1

 

5:00-7:00                              Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

7:00-8:00                              Lecture: Effective Practice for Technical Security                                                         ACH

Embracing Alternate Fingerings for Tone Colors, Intonation and Technique

Alberto Almarza and Jim Walker

 

Friday, June 19

 

Sponsored by Flute Pro Shop and Nagahara Flutes

 

8:30-9:00am                         Auditor Registration                                                                                                            Lobby

 

9:00-9:30                              Morning Warmup with Julie McGough                                                                           Kresge

 

9:30-12:15                            Masterclass with Jim Walker                                                                                             Kresge

Donna Kim                             Ibert, Concerto

Hyo Jin Kim                            Widor, Suite

Leah Ross                              Ibert, Concerto

Rebecca Tutnick                   Gaubert, Fantasie

BREAK

Karen Baumgartner             Jolivet, Chant de Linos

Caleb Mitchem                     Copland, Duo

Katie Williams                       Gaubert, Fantasie

 

10:15-12:15                         Participant Mini Lessons with Soo-Kyung Park                                                              CFA 160

10:15     Maddy Park

10:30     Grace Quigley

10:45     Christina Wong

11:00     Christopher Dranchek

11:15     Rebekah Geiselman

11:30     Katie Rice

11:45     Rachel Smith

12:00     Jessica Wise

 

12:15-1:30                            Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

1:30-2:30                              Lecture: Focus and Flow; Preparation for Optimal Performance                              ACH

in Auditions and Competitions

Jeanne Baxtresser

 

2:30-3:30                              Exhibitor Showcase                                                                                                             ACH

2:30        Flute Pro Shop

2:45        Nagahara Flutes

 

3:30-5:00                              Orchestral Excerpt and Mozart Masterclass with Jeanne Baxtresser                       ACH

Alexandra Ong                     Mozart, Concerto in G Major, mvt 1

Rachel Bauske                      Afternoon of a Faun, Daphnis, Beethoven 3

Mona Sangesland                 Voliere, Firebird, William Tell

Megan Torti                          Mozart, Concerto in G Major, mvt 2

 

5:00-7:00                              Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

7:00                                        Faculty Gala Recital                                                                                                              Kresge

Alberto Almarza, Soo-Kyung Park, Stephen Schultz, Julie McGough, Jim Walker

 

8:30                                        Reception                                                                                                                              Lobby

Sponsored by Soo-Kyung Park

 

Saturday, June 20

 

Sponsored by Flute Pro Shop and Landell Flutes

 

8:30-9:30                              Auditor Registration                                                                                                            Lobby

 

9:30-12:15                            Masterclass with Jim Walker                                                                                             Kresge

Alexander Day                      Ibert, Concerto, mvt 3

Megan Torti                          Carmen, Fantasie

Alla Sorokoletova                 Nielsen, Concerto

Mona Sangesland                 Poulenc, Sonata

BREAK

Sami Eudy                              Bozza, Image

Edna Jeon                              Debussy, Syrinx

Noelle Campen                     Paganini, Caprice no 24

 

9:30-12:00                            Participant Masterclass with Alberto Almarza                                                              CFA 102

Grace Quigley                       Debussy, Syrinx

Rebecca Porter                    Bozza, Image

Benjamin Foster                   Clarke, The Great Train Race

Christopher Dranchek        Bach, Partita in a minor

Maddy Park                           Taffanel, Fantaisie sur le Freyschutz

Rebekah Geiselman             Dutilleux, Sonatine

Katie Rice                              Ibert, Concerto, mvt 3

Rachel Smith                         Sancan, Sonatine

Tatiana Brewer                     Excerpts (Afternoon of a Faun, Peter and the Wolf, Voliere)

Jessica Wise                          Hindemith, Sonata

 

11:15-12:00                         Participant Mini Lessons with Soo-Kyung Park                                                              CFA 157

11:15     Katie Downs

11:30     Patricia McCormack

11:45     Seung Jae Yoo

 

12:15-1:30                            Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

1:30-2:30                              Lecture: A Guide for Effective Preparation for all School Auditions

Creating a Countdown Calendar for Organization and Comfort                                ACH

Alberto Almarza and Soo-Kyung Park

 

2:30-3:10                              Participant Mini Meetings with Jeanne Baxtresser                                                      CFA 102

2:30        Grace Quigley

2:40        Patrick Watts

2:50        Rebecca Scimio

3:00        Thomas Tran

 

2:30-3:30                              Exhibitor Showcase                                                                                                             ACH

2:30        Landell Flutes

2:45        Flute Pro Shop

 

3:30-5:00                              Orchestral Excerpt and Mozart Masterclass with Jeanne Baxtresser                       ACH

Yeama Ho                              Mozart, Concerto in G, mvt 1

Katie Williams                       Brahms 4, Hindemith, Beethoven

Hannah Hopkins                   Leonore 3, Brahms 4, Daphnis

Edna Jeon                              Mozart, Concerto in G, mvt 1

 

5:00-7:00                              Visit the Exhibits                                                                                                                   ACH

 

6:00-7:00                              Photo and Signing Opportunity with the faculty                                                          ACH

 

7:00-7:45                              Celebration!  Open Forum with Almarza, Baxtresser, Park, Schultz

and Walker: Our Best Advice on Succeeding in the Musician’s World

 

Thank you for a wonderful week! 

We look forward to seeing you again in Octob